Новини

Портал «20 хвилин»: Як ДонНУ та „Україна“ ділили два поверхи будівлі на Грушевського

Корпус розбрату. За два поверхи будівлі на Грушевського між ДонНУ та інститутом „Україна“ утворилася суперечка. За рішенням комісії облради, Донецький університет має отримати в оренду приміщення з „пільгами“. А приватний виш вимагає чесного конкурсу. Так, хто ж правий у цій історії?

— Приміщення на Грушевського, 2 постановили передати донецькому вишу, — каже голова комісії комунальної власності Вінницької обласної ради Олександр Масленніков.

— У законі про оренду комунального майна, пункт 4 статті 9, чітко прописано, що з бюджетною установою укладається договір на оренду поза конкурсом. А те, що там в „Україні“ є громадська організація, де піклуються про людей з інвалідністю, то її ж тільки створили. Це ж несерйозно.

Що це за будинок на Грушевського?

Дім, за який „боролися“ Донецький національний університет та Вінницький інститут Університету „Україна“ — це триповерхова будівля, яка була збудована ще на початку 20 сторіччя. У 1912 році тут була фельдшерсько-акушерська школа. У довоєнні роки в будівлі розташовувалося медичне училище. І до початку 2016 року тут займалися студенти сестринського відділення Медичного коледжу. Але через фінансову скруту та скорочення кількості вихованців, керівництво закладу відмовилися від приміщень на Грушевського.

Перший поверх займає фізкультурний диспансер, де надають медичну допомогу пацієнтам, які мають проблеми з рухомими органами. Він займає близько 600 квадратних метрів. А все інше (понад 2300 кв. м) — вільна площа, що зараз пустує.

Донецьким не вистачає місця

Національний університет-„переселенець“ у Вінниці орендує три корпуси. Головний корпус — на 600-річчя, 21 (колишнє адміністративне приміщення заводу „Кристал“), а два інших — на Київській та Академіка Янгеля (колишня Фрунзе). Загальна площа — 20 тисяч квадратних метрів. Здавалося б, цього достатньо для 4,5 тисячі студентів, тому що за нормативами має бути 2,5 квадратних метра на одну людину. Але, як нам розповіли у прес-центрі ДонНУ, "лише 8 тисяч квадратів можна використовувати під аудиторії та лабораторії“.

— Цієї площі для майже п’яти тисяч студентів та тисячі працівників вишу недостатньо, — каже ректор ДонНУ Роман Гринюк. — Головний корпус „Кристал“ — колишнє адміністративне і виробниче приміщення, яке нами облаштовується під навчальний процес. А в інших корпусах орендуємо лише кілька поверхів. Цього не вистачає, а попереду вступна кампанія. Тому коли дізналися, що звільняється два поверхи будівлі на вулиці Грушевського, 2, то відправили заявку в комісію комунальної власності при Вінницькій облраді. Головним аргументом у виборі корпусу було те, що тут уже є навчальні аудиторії, які готові прийняти наших студентів.

 „Україна“ за прозорий конкурс

Інший претендент на оренду двох поверхів Грушевського, 2 — це Вінницький інститут Університету „Україна“. Сьогодні, приватний виш орендує приміщення у п’ятиповерховій будівлі на Магістратській (колишня Першотравнева), 88а. І щомісяця сплачує більше 100 тисяч гривень (без врахування комунальних послуг).

— Ніякого конфлікту між університетами немає, — каже ректор вінницького інституту „Україна“ Ганна Давиденко. — Цю думку нав’язують „ззовні“. Інститут виступає не за передачу корпуса в оренду, а за чесний та прозорий конкурс. Тобто, в такому, де переможе той претендент, який запропонує найбільшу ціну. Бо кошти з оренди будуть поповнювати бюджет Вінниці.

А навіщо інституту приміщення саме в центрі Вінниці? Як каже ректор вишу, до будинку легше добиратися інвалідам та вони співпрацюють з фізкультурним диспансером: проводять реабілітацію АТОшників. У інституті зараз навчаються 1100 студентів, з яких — 107 людей з інвалідністю та 45 учасників АТО, тому приміщень завжди не вистачає.

Разом з „Україною“ подала заявку ГО „Соціальна перспектива“, яка опікуються людьми з інвалідністю. Вони були готові платити за оренду приміщень близько одного мільйона на рік (за рахунок благодійних внесків). Але комісія управління комунальної власності Вінниччини, в квітні 2016 року, передала два поверхи на Грушевського донецькому вишу.

Чому облрада не провела конкурс?


В Управлінні спільної комунальної власності нам розповіли, чому віддали перевагу донецькому вишу, а не організації студентів з інвалідністю та скільки буде сплачувати ДонНУ в бюджет міста Вінниці?

— Так, у законі прописано, що громадська організація ветеранів або інвалідів також має право на оренду поза конкурсом, — каже заступник начальника з питань експлуатації адмінбудівель Віктор Крот. — Але це для організацій, які складаються з таких осіб, тоді як в „Соціальній перспективі“ працюють люди без інвалідності. Яка ж це громадська організація інвалідів? А оскільки ДонНУ — державний виш, тому віддали йому перевагу. У цього університету є багато здобутків та великі внески у міський бюджет. І в них реальна потреба в приміщеннях з такою кількістю студентів.

Крот також пояснив, скільки мають платити за оренду приміщень претенденти.

— „Україна“, це приватний виш, — каже він. — Оренду квадратного метра будівлі на Грушевського експерти оцінили у 8200 гривень. Для них орендна ставка — 10% від цієї суми. Тобто, за 2355 квадратних метрів приватний навчальний заклад буде платити 202 тисячі гривень (без урахування ПДВ) щомісяця! Тоді як для ДонНУ, що є бюджетною установою, ця ставка менша: 0,4% від вартості метра і буде сплачувати 7-8 тисяч гривень на місяць.

Здавалося б, це значно менш,е ніж те, що запропонувала „Україна“ і логічно було б провести конкурс. Але за інформацією від прес-центру ДонНУ, виш-переселенець кожного місяця платить понад 600 тисяч гривень податків у міський бюджет і з них 250 тисяч за „Кристал“. Хоча остаточне рішення про передачу будівлі в оренду за Вінницькою облрадою, яка чомусь затягує розгляд цього питання.
Друк | переглядів - 1895 |Кількість коментарів до статті «Портал «20 хвилин»: Як ДонНУ та „Україна“ ділили два поверхи будівлі на Грушевського» - 0 | RSS |  Шрифт